Start
End
Cancel
Some items are not available on this date.
Subtotal (estimate):
Volcano
Volcano Volcano Volcano Volcano

Volcano

$600.00

per hr

$600.00

per 2 hrs

$600.00

per 4 hrs

$600.00

per 8 hrs

$900.00

per 24 hrs

Circuits needed:

1

Item Dimensions:

20'x28'x28'

Space Needed:

27 wide-28' tall

Accessories:

  • Extreme Delivery/PickupExtreme Delivery/Pickup

Product Information:

Vesuvius is erupting and the lava is flowing in this spectacular one of a kind water slide! New for 2017.

Are you brave enough to manage the challenge?

First, a daredevil 30 foot climb to the top before you launch yourself into the lava tube. The twists and turns spiral down and into the dark heart of the volcano before you erupt into the sweet cooling waters to escape the sweltering summer hot lava.

This is a memorable cooling summer challenge for any age 4 years old and up.

REMEMBER TOO THAT THE LOYALTY CUSTOMER DISCOUNT IS AS MUCH AS $125 FOR OUR LOYAL PAST CUSTOMERS! IT IS OUR WAY OF REWARDING YOU FOR YOUR LOYALTY TO SUPERFUN ATTRACTIONS!

SN CHSL1104S

Footprint: 26'Lx36'Wx33'H

CAUTION: THIS IS A MASSIVE ATTRACTION THAT REQUIRES SPECIAL INFLATION BLOWERS THAT REQUIRE 20 amp CIRCUITS. IF POWER IS AN ISSUE A GENERATOR FROM SUPERFUN MAY BE REQUIRED FOR SAFE OPERATION.

You might also be interested in:

  • Popcorn MachinePopcorn MachineTable Top Popcorn Maker; Alright, raise your hand if you can go to a movie without munching on Popcorn! Well, our version is named "POPA Corn" because in our movie room, my nine grandkids demand "only the best corn for poppin"' and that comes from their very own "POPA"! Your special event will be enhanced when you start poppin' your own corn and when you rent a bounce from us, your $95 rental price for the popa-corn machine is slashed to just $65. The kernels, the popa-corn boxes or bags, and the oil for poppin' costs $30 for 100 servings, so you cost per serving is just 30 cents. Now, if you are a fundraiser special occasion, this product can easily sell for $2- $3 per bag or box, so it can be a nice profit center for your event. For many schools and churches, charging modestly for this product often pays entirely for the rental cost of the moonbounce you can rent along with it. If you like, rent one of our trained supervisors to handle this for you at a rate of $15 per hour.
  • Snow Cone MachineSnow Cone MachineWOW! On a hot, summer-like day, what is more refreshing than a "snowcone"? If you grew up in Baltimore or Philly, you remember the treat when your folks took you to that snowball stand on the corner, and you had to decide which flavor to try this time! What a memory; it lasts a lifetime, and now you have the chance to treat your child to that same "memory-making moment!" We don't have snow-ball stands on every street corner, like they do in the "big cities", but you can bring this special treat to your own backyard or fund-raising event. Machines rent for $95, or just $65 if you are renting a moonbounce from us. Rent the flavors, the machine, and the cups right here. Just bring the ice, and you are in business. Your cost per 100 works out to about 30 cents each, but these great money-makers can sell for $2 to $3 to enhance your event's ability to raise money. Easy to make, but you can also rent one of our trained supervisors for $15 per hour. If you are familiar with the product "Hawaiin Ice", this is a heads -up that snowballs, or snowcones are a bit different. The ice is more coarse than the traditional "Hawaiin Ice" product. Where Commercial grade Snow Cone Machines sell for about $600-$800, Shaved Ice (Hawaiin Ice) machines sell for over $1,400. In our market, this cost makes it prohibitive to make a profit. For that reason they are not in our inventory.